Skip to main content

Jak a proč pokožka stárne

Lidská kůže se skládá z několika vrstev. Vnější a viditelná vrstva se nazývá epidermis, kde působí pleťové krémy. Nosná vrstva pod povrchem se nazývá dermis. Obsahuje kolagen, elastin a polysacharidy udržující hydrataci pleti.

Dermatologové se domnívají, že stárnutí kůže je až z 90% způsobeno vnějšími faktory. Znečištěné životní prostředí, UV záření, ale i stres, kouření nebo alkohol jsou zdrojem volných radikálů, které jsou hlavními nepřáteli pokožky. Volné radikály napadají pleť v rámci procesu známého jako oxidace.

Náš organismus má vlastní obranný systém, který pomáhá neutralizovat poškození volnými radikály. S přibývajícím věkem se snižuje účinnost této ochrany a náš organismus potřebuje dodatečný příjem antioxidantů.

Postupem času se zeslabuje a bortí podpůrná vrstva pokožky, dermis. Kolagenová a elastinová vlákna ztrácejí pružnost, uvnitř dermis vznikají první, na vnější pokožce zprvu neviditelné vrásky. Vrstva dermis ztrácí svou hustotu, ztenčuje se, na pokožce jsou více vidět žilky a pigmentové skvrny.

Pokožka začíná vykazovat známky stárnutí, jako jsou například zhoršená hydratace, jemné linky, vrásky a nerovnoměrný odstín pleti. Snižující se produkce estrogenů po menopauze má za následek ztrátu 30% kolagenu v kůži během prvních pěti let po menopauze. V této situaci pokožka potřebuje podporu, aby opět získala svou pevnost a pružnost.

Zdravá pokožka

Zdravá pokožka

Pokožka narušená sluněním

Pokožka poškozená sluněním